Küçük Kesi Koroner Bypass (Kapalı Koroner Bypass)

Küçük Kesi Koroner Bypass
Aynı hafta üç damar küçük kesi koroner bypass yaptığımız hastalarımızı paylaştım sizinle. Neden bu kadar önemli, her hastaya uygulanabilir mi, her damara yapılabilir mi, sonuçları nasıl. En sık karşılaştığım sorular.

Neden Bu Kadar Önemli?

  • Yıllardır bu işi yapan ve binlerce kalp ameliyatı yapmış bir hekim olarak gördüğüm ve deneyimlediğim avantajları;
  • Kemik kesisi olmaması nedeni ile hareket kısıtlılığı yok, insanlar 2 ay sırt üstü yatmak zorunda değil ve birçok insanın yan yattığını düşünürsek uyku sorunları olmuyor.
  • Uyku sorunu olmaması hem psikolojik hem de fiziksel sorunları önlüyor.
  • İnsanların istedikleri hareketleri yapabilmesi kendilerini bakıma muhtaç veya yarım insan gibi hissetmelerine engel oluyor.
  • İnsanların bir hafta sonra işe başlayabilmeleri (kemik açıldığı zaman bu süreç 2 aya kadar uzayabiliyor.) kendilerini eksik hissetmelerine engel oluyor.
  • Aslında söylemek istediğim şu en önemli avantajı rahat uyumak, hareket kısıtlılığı olmaması, erken çalışmaya başlayabilmek gibi birçok nedenden dolayı psikolojik olarak yıpranmamaktır.
  • Ameliyatlarda ise kemik kesilmediği için daha az kanama daha az enfeksiyon riski oluşuyor. Daha az kan ve kan ürünü kullanıyoruz. Hastalar hastanede daha az yatıyor .

Her Hastaya Uygulanabilir Mi?
Eğer sadece koroner bypass yapacaksak evet uygulanabilir. Ama benim açımdan en önelisi hastanın sağlığı ve yaptığım işin kalitesidir. Küçük kesi ile yapılan bypass standart yönteme göre daha uzun sürer. Ve dolayıSı ile bu uzun süreyi tolere edebilecek bir kalp fonksiyonun olması önemlidir.

Her Damara Yapılabilir Mi?
Evet kalbin her damarına yapılabilir. 4,5,6 damar bile bypass yapılabilir.

Sonuçları Nasıl?
Deneyimli ekip ve tecrübeli cerrah ile yaptığımız bypass’ın kalitesi kesinlikle standart ameliyattan farklı değildir. Aksi takdirde kesinlikle yapılmamalıdır zaten.

 

Bir cevap yazın