Açık Kalp Ameliyat Sonrası Hastanede İlk Günler

Açık kalp ameliyatı sonrası hastalar kalp damar yoğun bakım ünitesine solunum cihazına bağlı olarak alınır. Yoğun bakımda tansiyon, ritim, oksijen verileri hep takip altındadır. Tansiyon takibi için kolda damar yolu, sıvı verebilmek için boyunda katater, kanama takibi için göğüs tüpleri ve idrar miktarını ölçmek için idrar sondası vardır. Hasta uyandıktan sonra solunum cihazından ayrılır. Ve o geceyi yoğun bakımda geçirir. Solunum cihazından ayrıldıktan 2 saat sonra yavaş yavaş başta sıvı gıdalar ile beslenme başlar. Hastaya solunum fizyoterapisi yapılır ve hasta aynı gece ayağa kaldırılarak yürütülür. Bir gün sonra hastanın idrar sondası, cerrahın kararına göre göğüs tüpleri çekilerek hasta servise alınır.

Kalp ameliyatları sonrası iyileşme sürecini etkileyen en önemli faktörlerden biri “erken mobilizasyon” adını verdiğimiz hastanın ameliyat sonrası en kısa sürede ayağa kalkması ve hareket etmesidir. Trıflo dediğimiz top üfleme ve çekme egzersizleri ve yürüyüş özellikle ilk günlerde akciğer kapasitesini arttırmak ve hızlı iyileşmek için önemlidir.

İman tahtası açılarak yapılmış açık kalp ameliyatlarından sonra yaklaşık bir ay kadar hastaların kemiğe dikkat etmesi gerekir. Yapılabilecek ve yapılmaması gereken hareketleri daha sonra ayrı bir paylaşımda anlatacağım.

Hastalar genelde ameliyat sonrası dördüncü gün hastanede ilk banyolarını yaparlar ve beşinci günde tedavileri düzenlenir, son bilgilendirme yapılarak kontrole gelmek üzere taburcu edilirler.

📍 İstanbul / Avcılar
📱 538 528 56 44

Daha fazlası için web sitemi ziyaret edebilirsiniz.
🌍 www.mazlumsahin.com

#aortyırtılması#aortyirtilmasi#aortdiseksiyonu#aortdiseksiyonutedavisi#aortdiseksiyonları#aortdiseksiyon#kalpvedamarcerrahisi#kalpvedamar#kalpvedamarsağlığı#kalpvedamarhastalıkları#kalpdoktoru#kardiyovasküler#kardiyovaskülercerrahi#bypassameliyatı#varistedavisiistabul#varistedavisi#ameliyatsızvaristedavisi#avcilar#docdrmazlumsahin#mazlumşahin#bacakagrisi#varistedavisi#varistedavisiistabul#damartıkanıklığı#damartedavisi#damartıkanıklığıtedavisi#damartıkanması#küçükkesiilekalpameliyatları#küçükkesikalpameliyatı#bypassameliyatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button